V neděli 28. 9. 2014 se, v Den české státnosti, uskutečnil dlouho připravovaný sraz traktorů Svoboda, jejich majitelů a fanoušků, přímo v místě jejich zrození – v Mladé Boleslavi a Kosmonosech. Sraz pořádala rodina výrobce v zastoupení p. J. Petrem pod hlavičkou Svoboda Traktor Klubu z. s.

Majitelé se se svými traktory ráno sjeli do Kosmonos, kde byli vybaveni vestou s logem „Svoboda motor“ na zádech a klubovým na prsou, a vyrazili v koloně s policejním doprovodem do Mladé Boleslavi před vilu Václava Svobody, kde byly vystaveny až do odpoledních hodin. Před vilou se nacházel stan s roll-upy přibližující historii firmy. Účastníci dostali snídani i oběd, také pití bylo k dispozici. Před polednem byla odhalená pamětní deska na vile průmyslníka rukou jeho syna, Ing. Václava Svobody. Během celého dne byly traktory doslova v obležení odborné i neodborné veřejnosti, o celou výstavu byl velký zájem. Průběžně jsme mohli shlédnout heligonkové vystoupení kapely Šlapeto a Jirky Císaře. Průběžně byl také promítán dokumentární film z loňských oslav 100 let města Kosmonosy, kde se takto – nově – prezentovaly výrobky a historie firmy Svoboda motor. Před druhou hodinou majitelé nastartovali své „Svoboďáky“ a opět se v koloně vydali zpět do Kosmonos před původní výrobní halu, kde byly traktory seřazeny a chvilku vystaveny. Poté se všichni vydali ke svým domovům, s nádherným pocitem a obrovským zážitkem. Není divu… vidět 28 „Svoboďáků“ na jednom místě se dlouho nikomu nepodařilo, ale věřím, že to není poslední takový sraz, a po vzoru zahraničních klubů budeme takové srazy pořádat čím dál častěji.

A co jsme zde mohli vidět, Svobodu pětku, dvě sedmičky, první a druhou generaci desítky, dvaadvacítku a nespočet dvanáctek a patnáctek. Traktory zde byly vzorně zrenovované, zachovalé v původním cenném stavu, ale i traktory před renovací nebo ty, které svým majitelům dodnes slouží k drobným pracím.

Abych tento sraz shrnul, za sebe, jako za jednoho ze zakladatelů našeho klubu….

…Nemohl se zde najít návštěvník, kterého by tato přehlídka a prezentace nechytila za srdce. Bylo zde vidět ze strany pořadatelů chuť jméno Svoboda propagovat a opět ho dostat do povědomí lidí v širém okolí Mladé Boleslavi tak, jako tomu bylo v době její existence.

…Společně jsme zasadili semínko, podařilo se nám traktory Svoboda opět, prostřednictvím internetu a našeho ne příliš aktivně fungujícího klubu dostat do celkového povědomí. Poté, co nám nabídl spolupráci a spoluúčast p. Petr, který má snahu firmu a její výrobky propagovat daleko více, náš klub byl zaregistrován a dostává velmi profesionální úroveň, srovnatelnou s kluby v zahraničí. Věřím, že toto nebyl poslední takový sraz, srazy budou čím dál zajímavější a budou se ve větší míře vyskytovat i jiné výrobky firmy Svoboda motor.

Fotky z akce jsou ZDE