V sobotu 16. 5. v ranních hodinách upoutala obyvatele Veselí nad Moravou nezvyklá kolona vezoucích se historických traktorů, která směřovala do přístaviště Baťova kanálu. Svoboda Traktor Klub ČR na pozvání společnosti Baťův kanál po společných přípravách uskutečnil prostřednictvím svých členů – majitelů traktorů Václava Svobody z Kosmonos, výstavu a zejména historizující ukázku tažení člunu na Baťově kanále. V roce 1939, kdy byl zavlažovací a plavební kanál zbudovaný J. A. Baťou uveden do provozu, zde tahaly kosmonoské Diesel kary čluny s nosností až 150 tun a zvládly to bez potíží, čehož důkazem je, že bylo vzhledem k jejich spolehlivosti zakoupeno Baťou celkem 10 Svobodových traktorů.

A v sobotu po více jak tři čtvrtě století uviděli veselští opět Svoboďáka na Baťáku táhnoucího člun, jak jede po potahové stezce, která je dnes známá zejména cykloturistům.

Vše dopadlo na výbornou, počasí skvělé, stovky nadšených návštěvníků dychtících nevídanou událost zdokumentovat a tito i doprovázeli kolonu Svoboďáků po hodinové projížďce městem do přístavu.

Vladimír Stránský se ujal čestného úkolu a svým DK 10, tak jako jiní před několika desetiletími potáhl člun jedouce po stezce a bez problému projel i pod mostem po úzkém objezdu, který byl pro tyto účely při stavbě zbudován. S vlajkou firmy Svoboda motor Mladá Boleslav – Kosmonosy, dodával slavnostní atmosféru Svoboďák Jirky Císaře, spoluzakladatele Svoboda Traktor Klubu a bylo co slavit, osmdesát let započetí výstavby Baťova kanálu a osmdesát let výroby prvního Diesel karu Václava Svobody. Všech devět Svoboďáků se svými majiteli a doprovody se šťastně vrátilo domů, s krásnými vzpomínkami po ne jednoduché cestě po tzv. dálnici D1 jako velvyslanci kosmonoských tvůrců těchto nejoblíbenějších traktorů první republiky.

Josef Petr

Fotky z akce jsou ZDE

Mediální ohlédnutí:

slovacko.cz, boleslavský Deník, nase-voda.cz, i-dnes.cz, hodonínský Deník