Historický mezinárodní úspěch Svoboda Traktor Klubu Česká republika na největší výstavě veteránů Rakouska – 31. Oldtimer Messe v Tullnu ve dnech 18. – 19. května 2019.

Svoboda Traktor Klub přijal pozvání organizátorů na prestižní 31. Oldtimer Messe Tulln.

Po přípravách a rozšíření vlastní historickwww.oldtimer-helfstyn.czé expozice, zejména o překlady pro rakouské návštěvníky, směřovalo ve velmi časných ranních hodinách v sobotu 18. května sedm členů Klubu se svými spolupracovníky na jihovýchod k Vídni. Na přepravnících převáželi svou chloubu – historické traktory SVOBODA, které již při příjezdu do rakouského Tullnu budily značnou pozornost.

Pod vlajkou České republiky a vlajkou Svoboda Traktor Klubu se tento představil se všemi šesti základními typy traktorů – Diesel – kar, které vyráběl Václav Svoboda se svými spolupracovníky v letech 1935 – 1948 v Kosmonosech u Mladé Boleslavi.

DK – 5 trojkolku z roku 1935, DK – 7, trojkolku z roku 1935, DK – 10 čtyřkolový traktor z roku 1936, DK – 12 z roku 1939, DK – 22 z roku 1941, DK – 15 z roku 1947

Součástí prezentace Klubu byla historická expozice, která přiblížila výrobu nejoblíbenějších a nejdostupnějších traktorů první republiky i doby pozdější pro malé a střední hospodáře a využívané i v průmyslu. Historickými fotografiemi a dobovými prospekty byla návštěvníkům představena technická vyspělost Václava Svobody ( 6 patentů ) a dovednost jeho spolupracovníků.

Svou činnost Svoboda Traktor Klub prezentoval svými profi filmovými dokumenty, kdy jsou mapovány historické dobové stopy populárních „ Svoboďáků „

  • R. 1935 Svoboda DK – 5 první zametací , čistící mechanismus v pražských ulicích

  • R. 1938 Svoboda DK – 10 tahaly 150t čluny na Baťově kanálu

  • Každoroční „ návraty Svoboďáků „ do míst svého vzniku – Kosmonos u Mladé Boleslavi.

  • Dokument o díle Václava Svobody – medailon

Klubová expozice byla pro návštěvníky o to zajímavější, že si mohli tyto převážně předválečné traktory doslova osahat a bylo jim předvedeno i jejich unikátní startování. Těm nejzvídavějším byly zodpovídány jejich technické dotazy.

Na závěr výstavy očekávali – věřili zúčastnění členové Klubu v úspěch – ohodnocení ze strany pořadatelů, ale že tento bude dvojnásobný, v to jen doufali. A přeci.

Svoboda Traktor Klub ČR uspěl na své první evropské prezentaci dvakrát na výbornou.

Na největší rakouské výstavě veteránů v Tullnu u Vídně, navštívené téměř 40 tisíci návštěvníky získal:

  1. místo a zlatou růži starosty města Tullnu za nejlepší – nejhezčí historický traktor, získal Svoboda Diesel – kar 10, člena Klubu Tomáše Doležala

  1. místo a zlatou růži starosty města Tullnu za nejlepší – nejhezčí klubovou expozici celé výstavy získal Svoboda Traktor Klub ČR

Více se již nedalo získat, o to více si celkového úspěchu v Klubu ceníme, kdy až za námi byly hodnoceny kluby prestižních značek, BMW Club Austria, American Car, Ford Historic Motorsport, Jaguar Club Austria, Harleyson´s Austria, Maserati Club Austria, Opel GT Club Austria, Volvo Club aj., celkem 75 klubů historických motorek, automobilů, traktorů aj.

Úspěšná reprezentace Svoboda Traktor Klubu ČR i pokrokové továrny Václava Svobody byla u Vídně nostalgickým připomenutím, kdy díky našim dědům bylo Československo technicky vyspělou přední zemí Evropy a ještě dříve, právě v rakouských zemích.

Členové Svoboda Traktor Klub ČR jsou hrdi, že po aktivní desetileté činnosti – seznamování veřejnosti s technickou vyspělostí první republiky a umem českých rukou, bylo tohoto dosaženo bez sponzorů a dotací, ale vlastními finančními prostředky členů a rodiny Václava Svobody, popřípadě za pomoci přátel.

Zachovaní historického, technického dědictví naší země by si toto ze strany kompetentních, zasloužilo více pozornosti a podpory.

Přijeli, předvedli, zvítězili.

Josef P e t r

www.garaz.czwww.mladoboleslavsko.eu, www.oldtimer-helfstyn.cz, www.motorline.cc